Fejlesztő Pedagógia 2015/1-2-3 - JUBILEUMI VÁLOGATÁS |
|||||||||||||||||||
![]() Kattintson a képre a felnagyításhoz! |
|
Fejlesztő Pedagógia 2015/1-2-3 - JUBILEUMI VÁLOGATÁS
Tartalom
3 / Folytassuk közösen!
Egyszer volt…
4 / Bárczi Gusztáv 1890–1964. Az ELTE BGGYK névadója születésének
120. évfordulójára / Gordosné Szabó Anna – 2010.
9 / Illyés Gyuláné dr. Kozmucza Flóra / Rapai Nándor – 2010.
13 / Egy tanár vonzásában – Dr. Göllesz Viktor emlékére / Rapai Nándor – 2010.
17 / Volt egyszer egy műsor – Segítőtárs, Esély – a sérült emberekért / Rapai Nándor – 2011.
57 / Volt egyszer egy évfolyam… / Rapai Nándor – 2013.
60 / Volt egyszer egy könyvesbolt… / Salné Lengyel Mária – 2010.
Differenciálás, fejlesztés
62 / Segítség! Győztünk! / Salné Lengyel Mária – 2004.
64 / Gondolatok a fejlesztés szükségességéről és lehetőségeiről / Rostás Rita – 2004.
68 / Fülhegyező / Ványi Ágnes – 2004.
85 / Tanulási zavart okozó funkciózavarok differenciáldiagnosztikája,
neuropszichológiai eljárások / F. Földi Rita – 2005.
93 / A differenciálástól az adaptivitásig / M. Nádasi Mária – 2006.
Az olvasás problematikája – 1999. diszlexia különszám
98 / Miért van egyes gyerekeknek gondjuk az olvasással? / Virginia A. Mann
104 / A diszlexia patológiájának néhány kérdéséről / Dr. Palotás Gábor
107 / A beszédészlelés fejlôdése / Gósy Mária
115 / A készségfejlesztés módszertani lépései a diszlexia-prevenciós foglalkozásokon / Csabay Katalin
117 / Alapozó terápia / Marton-Dévényi Éva, Szerdahelyi Márton, Tóth Gábor, Keresztesi Katalin
143 / A beszédpercepció fejlettségének szerepe az olvasás-írás
elsajátításában és tanításában / Adamikné Dr. Jászó Anna
152 / Szerzőink
A több évtizedes, nagymúltú szaklap elméleti és gyakorlati segítséget nyújt az oktatásban résztvevőknek; pedagógusoknak, pszichológusoknak, szülőknek egyaránt.
A Fejlesztő Pedagógia előfizethető!
Megrendelési szándékot a fejlesztopedagogia@starkiss.hu e-mail címen lehet jelezni!
Kedves Kollégák!
Először is örömmel írom le, hogy folytatjuk. Sok minden változott körülöttünk az elmúlt negyedszázadban, de „iránytűnk” változatlan: nekem, mint a lap főszerkesztőjének, de minden pedagógusnak, szülőnek akiknek írásai itt megjelentek, ugyanaz a szándékunk kezdetektől: a legjobb szakmai tudásunkkal segíteni azokon a gyerekeken, akik bármilyen problémával, fogyatékossággal küszködnek. Sokszor írtuk meg szakmai sikereinket, igyekeztünk bemutatni a legújabb pedagógiai eredményeket, kerestük a választ a kudarcokra is. Jómagam mint aktív gyógypedagógus sok gyerekkel találkoztam, személyes munkámban is igyekeztem segíteni. Köszönöm mindenkinek ezúton is a sok szakmai, baráti segítséget.
Mit is tartalmaz a jubileumi válogatás?
Aki e hosszú idő alatt nyomon kísérte a lapot, biztosan elismeri, hogy nagyon nehéz dolog volt e 25 évből összeállítást készíteni. Nehezítette a dolgunkat az a tény is, hogy hiába „régiek” a tanulmányok, aktualitásuk nem vitatható.
Összeállításunk első részében azokról a neves gyógypedagógusokról írunk, akik meghatározó személyiségek voltak pályánkon. Bárczi Gusztáv, Illyésné Kozmucza Flóra és Göllesz Viktor, akikre most újra emlékezünk.
Jelentős volt a gyógypedagógia történetében a Segítőtárs című televízió-műsor. Ezen keresztül nyílt ki a fogyatékosok világa a többségi pedagógusok előtt és társadalmi integrációjukat is segíteni próbálták a Magyar Televízióban dolgozó szakemberek.
A Fejlesztő Pedagógia szaklap célkitűzéseit igyekezett megvalósítani az 1993-ban megnyílt Mentor Könyvesbolt. E két írás is fontos kordokumentum.
És az évfolyam… Ez az évfolyam, a négyszakos gyógypedagógusokat képző utolsó évfolyam. Az egységes gyógypedagógiai képzés itt még megvalósult. Ha megnézik a tablónkon tanárainkat talán megértik, hogy milyen útravalót kaphattunk akkor ott, az évfolyamból nem volt pályaelhagyó és még 70 év fölött is vannak, akik a fogyatékosok ügyéért dolgoznak.
A differenciálás, a fejlesztés és az olvasás problematikája mindig témája volt a Fejlesztő Pedagógiának.
„Nagyon sok gyermek születik korai idegrendszeri sérüléssel, a beszéd vagy a mozgás fejlődési nehézségeivel, aki nehezen tud tartósan figyelni, nem jól észleli a világ dolgait, legyenek azok irányok, méretek, idők, veszélyek, gesztusok, vagy szabályok, továbbá eléggé agresszív, rosszul tanul, többször bukik, az olvasás–írás, netán a számolás is nehezen megy, mindig csinál valamit (ami zavar), viselkedése veszélyezteti társait, a folyamatos tanári munkát.” Dr. Kovács Ferenc a Budai Gyermekkórház neurózisosztályának vezetője írta ezt 1994-ben.
Az ilyen gyermekek köztünk vannak a családokban, a bölcsődékben, az óvodákban, az iskolákban. Különböző problémákkal, különböző tünetekkel. Nekünk, pedagógusoknak, pszichológusoknak, orvosoknak stb. kell megtalálni a MÓDOT (módszert), a HOGYANT (az eljárást) ahhoz, hogy munkánk eredményes legyen. A mára kialakult törvényi háttér ellenére sem mindig sikeresek az ilyen gyerekek iskolai útjai. Hol megfelelő szakembert, hol megfelelő iskolát nem találnak a szülôk és a tanítást/tanulást segítő szakanyagok is „fogyóban” vannak.
Szeretnénk továbbra is segítséget nyújtani a pedagógusoknak azzal, hogy a különböző szakmai kompetenciával bíró szakemberek e lap hasábjain a mindennapi munkákhoz adnak útmutatást.
A Fejlesztő Pedagógia szaklap 26. évfolyamával ismét lesz szerkesztőizottság. Újra tervezzük egy honlap elindítását, amely interaktivitásával közelebb hozza a szerzőket és az olvasókat. Terveink megvalósításához Olvasóink segítsége is szükséges. A kiadóváltással (Nemzeti Tankönyvkiadó, Nemzedékek Tudása Kiadó, OFI) sok előfizetőt elvesztettünk. Továbbra sincs pályázati lehetőség és a szponzorok száma sem növekszik. Csak akkor tudjuk terveinket megvalósítani, ha több előőfizetőnk lesz.
Ehhez kérjük az Önök segítségét. FOLYTASSUK KÖZÖSEN!
dr. Salné Lengyel Mária
alapító-főszerkesztő
Az Ön véleménye: Megjegyzés: A HTML-kód használata nem engedélyezett!
Értékelés: Rossz Kitűnő
Másolja be a lenti kódot: